ویزای کانادا

ویزای کانادا

کار، ادامه تحصیل، رفاه اجتماعی و شاید امنیت مهمترین دلایلی هستند که منجر به مهاجرت افراد میشوند؛ فاکتورهایی که تقریباً همه آنها در کانادا مشهود هستند. اما علاوه بر افرادی که به قصد مهاجرت کشور را ترک میکنند؛ عده زیادی هم برای دیدن جاذبه­ های طبیعی و مصنوعی کانادا به این کشور سفر میکنند.اما ایرانی ها برای رفتن به کانادا به ویزا نیاز دارند. قبل از اینکه برای اخذ ویزای کانادا ثبت نام کنیم باید ببینیم چه نوع ویزایی لازم داریم زیرا مراجع صادرکننده ویزای کانادا معروف به وک با توجه به درخواست افراد ویزاهای متفاوتی صادر میکنند که هریک شرایط خاص خود را دارند.

ویزای کانادا

انواع ویزای کانادا

همانطور که گفتیم دولت کانادا براساس تقاضای متقاضیان ویزاهای گوناگونی ارائه میدهد. ویزاهای کانادا از نظر زمانی به سه دسته کلی ویزاهای تک ورود یا single، ویزاهای چند بار ورود یا multiple و ویزاهای supervisa تقسیم میشوند.

ویزای تک ورود یا single مختص افرادی است که قرار است فقط یک بار از مرزهای کانادا رفت و آمد کنند اما ویزای چند بار ورود یا multiple برای افرادی صادر میشود که لازم است به دفعات از مرزهای کانادا رفت و آمد داشته باشند.

اما supervisa که طولانی مدت است به اشخاصی تعلق میگیرد که یکی از اقوام درجه یک آنها دارای اقامت دائم یا موقت کانادا است مانند افرادی که فرزند یا نوه آنها در کانادا دانشجوست. اعتبار supervisa ده سال است اما برای ایرانیها بیش از پنج سال انقضا ندارد زیرا حداکثر اعتبار گذرنامه­های ایرانی پنج سال است.

بعد از اینکه نوع ویزای خود را از نظر زمانی و محتوایی مشخص کردید باید برای دریافت ویزای کانادا از طریق کارگزاریهای وک واقع در شهرهای ابوظبی، استانبول یا آنکارا اقدام کنید. ثبتنام ویزای کانادا به دو شیوه آنلاین و حضوری انجام میگیرد.

ثبت نام آنلاین ویزای کانادا

در این روش باید ابتدا به پرتال رسمی وک مراجعه و درخواست خود مبنی بر اخذ ویزای کانادا را ارائه دهید. دقت داشته باشید که برای ارسال درخواست باید اسکن تمام مدارک را در سایت بارگزاری کرده و هزینه صدور کارت را با استفاده از کارت اعتباری پرداخت کنید. بعد از ثبت نهایی درخواست و بارگزاری مدارک، سی روز وقت دارید که با مراجعه حضوری به وک برای انجام امور انگشت نگاری اقدام کنید. موافقت یا عدم موافقت با درخواستتان بعداً از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

ثبت نام حضوری ویزای کانادا

در این روش باید مدارک لازم را به صورت حضوری به وک تحویل دهید و هزینه صدور ویزا را از طریق بانک پرداخت کنید؛ سپس برای انجام امور انگشت نگاری اقدام نمایید. خوشبختانه کودکان و افراد مسن (زیر ۱۲سال و بالای ۸۰ سال) از مراجعه حضوری معاف هستند. در این روش نیز نتیجه نهایی از طریق ایمیل اعلام میشود.

 

ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا یا visitor visa، ویزایی غیرمهاجرتی است. visitor visa برای افرادی صادر میشود که برای دیدن کانادا، دیدار با اقوام، شرکت در همایشها یا گذراندن دوره­های تحصیلی کمتر از شش ماه وارد کانادا میشوند. ویزای توریستی کانادا در دو نوع سینگل و مالتیپل صادر میشود که به موجب اخذ ویزای توریستی سینگل میتوانید یک بار وارد کانادا شوید اما ویزای توریستی مالیتپل مجوز چند بار ورود به خاک کانادا است. البته طبق قوانین فعلی سفارت کانادا، شما نمیتوانید نوع ویزای توریستی را تعیین کنید؛ بلکه تصمیم گیرنده نهایی در رابطه با نوع و مدت زمان اعتبار ویزای توریستی، افسر صادرکننده ویزا است. حداکثر اعتبار ویزای توریستی کانادا شش ماه میباشد.

 

شرایط لازم برای اخذ ویزای توریستی کانادا

متقاضی اخذ ویزای توریستی کانادا باید ثابت کند:

از انگیزه کافی برای سفر به کانادا برخوردار است؛ به عنوان مثال دیدار یک فرد جوان با عمه پیر پدرش نمیتواند سفارت را قانع کند که وی برای سفر به کانادا دلیل یا انگیزه موجه دارد اما شرکت در یک همایش علمی یا ملاقات دوستان میتواند متقاعدکننده باشد.

دارای توان مالی کافی جهت پرداخت هزینه­های سفر به کانادا و اقامت در این کشور است.

انگیزه کافی برای بازگشت به کشور مبدا را دارد. برای اثبات این مهم میتواند مدارکی دال بر وابستگی­های عاطفی یا مالی به کشور مبدا ارائه دهد.

برای ورود به کانادا منع قانونی یا پزشکی ندارد.  در واقع افسر سفارت شما را از نظر شرایط امنیتی و پزشکی چک میکند. البته بررسی شرایط پزشکی متقاضی حتمی نیست ولی بسته به تصمیم افسر میتواند انجام شود.

لازم به ذکر است که گاهی افسر سفارت کانادا تصمیم میگیرد که یک مصاحبه تلفنی با شما داشته باشد و چند سوال از شما بپرسد. پس دقت داشته باشید که شماره تماسی که به سفارت میدهید همواره در دسترستان باشد تا در صورت نیاز پاسخگو باشید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی کانادا

  • اصل و تصویر گذرنامه جدید متقاضی که حداقل یک سال اعتبار داشته باشد.
  • اصل و تصویر گذرنامه قدیمی متقاضی
  • اصل و ترجمه شناسنامه متقاضی
  • مدارک میزبان که مقیم کانادا است.
  • دو قطعه عکس پرسنلی رنگی و زمینه روشن
  • اسناد مالکیت متقاضی
  • گواهی شغلی
  • رسید رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما
  • رسید پرداخت هزینه صدور ویزا

دقت داشته باشید که لیست مدارک مذکور از طرف سفارت کانادا به صورت کلی ارائه شده است اما بسته به کشور مبدا ممکن است که سفارت یک سری مدرک دیگر هم مطالبه کند.

 

روشهای اقدام برای اخذ ویزای توریستی کانادا

همانطور که گفتیم ویزای توریستی کانادا در دو نوع سینگل و مالتیپل صادر میشود. برای دریافت این ویزاها میتوانیم به صورت آنلاین یا حضوری اقدام کنیم. البته مرجع صادرکننده ویزای کانادا، سفارت این کشور نیست. دولت کانادا وظیفه صدور ویزا را به کارگزاری­های رسمی خود به نام وک محول کرده است که هیچیک از این نمایندگی­ها در ایران قرار ندارند؛ به همین دلیل ایرانیهای متقاضی ویزای کانادا راهی کشورهای همسایه میشوند. در واقع دولت کانادا، سه کارگزاری خود در ابوظبی، آنکارا و استانبول را برای انجام امور کنسولی ایرانیها از جمله صدور ویزا برای آنها معرفی کرده است.

برای ثبتنام آنلاین ویزای توریستی کانادا باید اسکن مدارک را در سایت رسمی وک آپلود نمود و هزینه سفارت را با استفاده از کارت اعتباری پرداخت کرد. سپس متقاضی به مدت سی روز وقت دارد که برای انجام انگشت نگاری به وک مراجعه کند. اما برای ثبتنام حضوری ویزای توریستی کانادا باید مدارک را مستقیماً به وک تحویل داد و هزینه را از طریق بانک پرداخت کرد؛ بعد برای انگشت نگاری اقدام نمود. در هر دو روش لازم نیست که متقاضیان بالای ۸۰ سال و زیر ۱۲ سال به کارگزاری مراجعه کنند زیرا از انگشت نگاری معاف هستند؛ همچنین نتیجه نهایی موافقت یا عدم موافقت با درخواست متقاضی از طریق ایمیل به وی اطلاع داده میشود.

شایان ذکر است که اگرچه به درخواستهای آنلاین زودتر پاسخ داده میشود اما معمولاً بیشتر با درخواستهای حضوری موافقت میشود.

 

جهت اخذ وقت سفارت یا ویزای شینگن با کارشناسان ما تماس بگیرید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *