ویزای شنگن نروژ و خدمات وقت سفارت نروژ

ویزای شینگن نروژ از اینرو اهمیت بالایی دارد که ، نروژ یکی از ثروتمندترین و در عین حال یکی از آرامترین کشورهای دنیاست، کشوری کوهستانی در همسایگی سوئد، فنلاند و روسیه که از سه طرف به دریا مشرف است. رشد اقتصادی چشمگیر نروژ پس از جنگ جهانی دوم باعث شد که امروزه این کشور در ردیف مرفه ترین کشورهای دنیا قرار بگیرد. جالب است بدانید که در بخش اعظمی از مناطق شمالی نروژ، نیمی از سال شب و نیمی از سال روز است.استانداردهای بالای زندگی در نروژ موجب شده که افراد زیادی متقاضی ورود به این کشور باشند. اتباع بسیاری از کشورهای از جمله ایرانیها برای ورود به نروژ ملزم به اخذ ویزای شنگن نروژ هستند زیرا نروژ در منطقه شنگن قرار دارد. ممکن است بپرسید که منظور از منطقه شنگن چیست؟

ویزای شنگن نروژ

ویزای شنگن نروژ

منطقه شنگن، منطقه ای متشکل از خاک ۲۴ کشور اروپایی است که این کشورها عبارتند از نروژ، آلمان، لوکزامبورگ، اتریش، فرانسه، هلند، اسلواکی، ایتالیا، سوئد، لتونی، لیتوانی، پرتغال، لهستان، دانمارک، بلژیک، استونی، فنلاند، یونان، ایسلند، مالت، اسپانیا، چک، مجارستان و اسلوونی. اما چرا به مجموع خاک این کشورها، منطقه شنگن گفته میشود؟

در حقیقت شنگن، نام پیمانی است که در چهاردهم ژوئن ۱۹۸۵ در شهر شنگن لوکزامبورگ بین پنج کشور اروپایی آلمان، فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند منعقد شد و به موجب آن یک سری قرارداد بین کشورهای عضو پیمان بسته شد از جمله اینکه اتباع کشورهای عضو پیمان شنگن برای سفر در کل منطقه شنگن به ویزا نیاز ندارند. بعدها در سال ۱۹۹۰ یعنی پس از اتحاد آلمانهای غربی و شرقی، این پیمان شکل کاملتری به خود گرفت و به مرور کشورهای بیشتری به پیمان شنگن پیوستند؛ به گونه ای که امروزه ۲۴ کشور اروپایی از اعضای پیمان شنگن بشمار میروند.

همانطور که گفتیم نروژ در منطقه شنگن قرار دارد پس اتباع کشورهای خارج از منطقه برای ورود به این کشور ملزم به اخذ ویزای شنگن نروژ هستند. جالب است بدانید که با اخذ ویزای شنگن نروژ، فرد اجازه دارد که به دیگر کشورهای عضو پیمان نیز سفر کند؛ بدون اینکه ملزم به دریافت ویزای مجزایی باشد.

طبق درخواست متقاضیان، دولت نروژ، ویزای شنگن نروژ را در انواع مختلفی تحت عناوین ویزای شنگن نروژ نوع A، نوع B، نوع C و نوع D صادر میکند که در ادامه با انواع ویزای شنگن نروژ آشنا خواهیم شد.

ویزای شنگن نروژ نوع A

ویزای شنگن کشور نروژ نوع A را با اسم ویزای ترانزیت نیز میشناسیم. این نوع ویزای شنگن نروژ به فردی اختصاص مییابد که قرار است به کشور نروژ رفته و بدون اینکه از فرودگاه خارج شود؛ پرواز خود را عوض کرده و به کشوری خارج از منطقه شنگن سفر کند. اعتبار ویزای شنگن نروژ نوع A نود روز است؛ البته برای یک دوره شش ماهه یعنی اگر فرد به مدت نود روز به نروژ سفر کند و بازگردد؛ تا سه ماه دیگر ویزای شنگن نروژ به وی تعلق نخواهد گرفت.

ویزای شنگن نروژ نوع B

ویزای شنگن کشور نروژ نوع B یا ویزای عبوری نروژ مختص فردی است که قرار است به نروژ رفته، از فرودگاه خارج شده و از راه زمینی به کشوری خارج از منطقه شنگن سفر کند؛ یعنی دارنده این نوع ویزای شنگن نروژ حق اقامت در این کشور را ندارد. اعتبار ویزای شنگن نروژ نوع B نیز در یک دوره شش ماهه، نود روز است.

ویزای شنگن نروژ نوع C

ویزای شنگن کشور نروژ نوع C نقش ویزای توریستی نروژ را ایفا میکند که اعتبار آن مانند دو مورد قبلی نود روز در یک بازه زمانی شش ماهه است. به مجموع ویزاهای شنگن نروژ نوع A، B و C ویزاهای عادی نروژ گفته میشود.

ویزای شنگن نروژ نوع D

ویزای شنگن  کشور نروژ نوع D، ویزایی طولانی مدت است که ویزای ملی نروژ نیز نامیده میشود. دارندگان این نوع ویزای شنگن نروژ در سال میتوانند چندین مرتبه از مرزهای نروژ رفت و آمد کنند و به همین دلیل میتواند ویزایی مناسب برای دانشجویان یا تجار باشد.

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای شنگن نروژ

 • اصل و تصویر گذرنامه که باید حداقل تا سه ماه پس از اتمام اعتبار ویزای شنگن نروژ انقضا داشته باشد.
 • ویزاهای قبلی شنگن و ویزای قبلی کشورهای آمریکا، کانادا و انگلیس (در صورت وجود)
 • ترجمه مدارک شناسایی
 • یک قطعه عکس پرسنلی زمینه سفید که در سه ماه اخیر گرفته شده باشد.
 • اصل گارانتی فرم موردتایید پلیس نروژ یا ضمانتنامه بانکی به ارزش ۶۰ یورو به ازای هر روز اقامت در نروژ.
 • دعوتنامه از طرف یکی از اقوام یا دوستان نقیم نروژ (در صورت وجود)
 • مدارکی دال بر رابطه خویشاوندی بین متقاضی ویزای شنگن نروژ و شخص دعوت کننده
 • گواهی شغلی مانند گواهی اشتغال به کار برای کارمندان بخشهای دولتی و خصوصی، پروانه کسب برای افراد فعال در زمینه مشاغل آزاد، گواهی تحصیلی برای دانشجویان و…
 • مدارکی که توان مالی فرد را اثبات کنند مانند سند مالکیت خانه و زمین
 • گواهی گردش حساب بانکی متقاضی
 • بیمه مسافرتی

نحوه اخذ ویزای شنگن نروژ

برای دریافت ویزای شنگن فوری نروژ باید مدارک فوق الذکر را تهیه کرد؛ سپس برای گرفتن وقت سفارت نروژ اقدام نمود.

وقت سفارت نروژ

وقت سفارت نروژ به صورت تلفنی، حضوری و آنلاین داده میشود. برای گرفتن وقت مصاحبه به صورت آنلاین باید به پرتال رسمی سفارت مراجعه و یک حساب کاربری ایجاد کرد. پس از ساختن حساب کاربری باید برای وقت مصاحبه سفارت جهت اخذ ویزای شنگن نروژ اقدام کرد و از بین وقتهای آزاد سفارت، نزدیکترین و مناسبترین وقت را رزرو نمود. برای انجام مصاحبه و تحویل مدارک مذکور باید در روز و ساعت تعیین شده به سفارت نروژ واقع در تهران مراجعه کرد.

اگر سفارت نروژ با درخواست فرد مبنی بر صدور ویزای شنگن نروژ مخالفت کند؛ فرد میتواند بدون پرداخت هیچ هزینه ای به ریجکت شدن درخواست خود اعتراض نماید. اداره مهاجرت نروژ موظف به بررسی اعتراض افراد است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *