ویزای شنگن سوئد

ویزای شنگن سوئد

سوئد یکی از کشورهای اروپایی کم جمعیت اما مرفه است که در شمال غربی قاره سبز جای گرفته، کشوری که رفاه اجتماعی، امنیت اجتماعی و کیفیت بالای زندگی در آن زبانزد است. از طرف دیگر سوئد یکی از زیباترین کشورهای دنیا نیز بشمار میرود. بنابراین طبیعی است که همواره افرادی زیادی از سرتاسر دنیا متقاضی ورود به این کشور هستند اما مهاجرت و سفر به سوئد منوط به اخذ ویزای شنگن سوئد است. در این نوشتار قصد داریم به بررسی شرایط لازم برای دریافت ویزای شنگن سوئد و فرآیند اخذ آن بپردازیم. اما قبل از بیان اطلاعات لازم در مورد ویزای شنگن سوئد، اطلاعات مختصری در رابطه با پیمان شنگن و منطقه شنگن ارائه میدهیم تا اگر احیاناً خواننده هیچ اطلاعات قبلی در مورد ویزای شنگن ندارد؛ سردرگم نشود.

وقت سفارت سوئد فوری

پیمان شنگن

حدوداً سی سال پیش، روسای پنج کشور اروپایی فرانسه، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ و آلمان در شهر کوچک شنگن جمع شدند و پیمانی به نام پیمان شنگن را امضا کردند. هدف آنها از انعقاد پیمان شنگن، خلق اروپای بدون مرز بود؛ در حقیقت میخواستند که شهروندان اروپایی برای سفر در کل اروپا از اخذ ویزا معاف باشند؛ به گونه ای که گویا هیچ مرزی در بین کشورهای اروپایی وجود ندارد؛ از طرف دیگر شهروندان دیگر کشورها برای سفر به کشورهای عضو پیمان ویزایی تحت عنوان ویزای شنگن بگیرند که به موجب آن بتوانند در کل کشورهای عضو پیمان سفر کنند؛ بدون اینکه لازم باشد ویزای هر کشور را جداگانه دریافت نمایند.

پیمان شنگن تقریباً رویای اروپای بدون مرز را محقق کرد چرا که امروزه حدود ۲۴ کشور اروپایی اعم از سوئد، فرانسه، آلمان، بلژیک، لوکزامبورگ، هلند، ایتالیا، پرتغال، اسپانیا، مجارستان، چک، دانمارک، فنلاند، لتونی، لیتوان، اسلواکی، اسلوونی، استونی، ایسلند، مالت، نروژ، لهستان و اتریش به پیمان شنگن پیوسته اند که منظور از منطقه شنگن، مجموع خاک تمامی این کشورهاست.

همانطور که اشاره کردیم سوئد نیز در منطقه شنگن قرار دارد بنابراین اتباع کشورهای خارج از منطقه شنگن از جمله ایرانیها برای سفر به این کشور ملزم به اخذ ویزای شنگن سوئد هستند. ویزای شنگن سوئد، تنها مجوز ورود به خاک این کشور نیست بلکه مزایای دیگری نیز به همراه دارد که در ادامه آنها را بیان میکنیم.

مزایای ویزای شنگن سوئد

ویزای شنگن سوئد لازمه سفر به این کشور است اما علاوه بر این:

 • ویزای شنگن سوئد مجوز سفر در سرتاسر منطقه شنگن است.
 • ویزای شنگن سوئد مجوز ورود به چهار کشور کوچک واتیکان، سن مارینو، موناکو و آندورا است.
 • ویزای شنگن سوئد دابل و مولتیپل مجوز ورود به کشورهای بوسنی و هرزه گوین، بلغارستان، مونته نگرو، صربستان، آلبانی، قبرس، کوزوو، کرواسی، مقدونیه و رومانی است البته به شرط اینکه اعتبار داشته باشد و حداقل یک بار مورد استفاده قرار گرفته باشد.
 • ویزای شنگن سوئد مجوز ورود به چند کشور آمریکای مرکزی است.

انواع ویزای شنگن سوئد

ویزای شنگن سوئد در چهار نوع A تا D قابل دریافت است که هریک از آنها مشخصات خاص خود را دارند.

دارندگان ویزای شنگن سوئد نوع A فقط مجاز به استفاده از سالن ترانزیت یکی از فرودگاه های سوئد هستند و به همین دلیل به این ویزای شنگن سوئد، ویزای ترانزیت سوئد نیز میگویند؛ یعنی دارنده آن حق خروج از فرودگاه سوئد و اقامت در سوئد را ندارد و فقط میتواند در فرودگاه پرواز خود را به سمت کشوری خارج از قلمروی شنگن تغییر دهد. اعتبار این نوی ویزای شنگن سوئد در یک دوزه زمانی ۱۸۰ روزی، حداکثر نود روز است.

دارندگان ویزای شنگن سوئد نوع B نیز حق اقامت در این کشور را ندارند بلکه فقط میتوانند از فرودگاه خارج شوند و از راه های زمینی، سوئد را به مقصد کشوری خارج از منطقه شنگن ترک کنند؛ از این رو ویزای عبوری شنگن نیز نامیده میشود. مدت اعتبار این نوع ویزای شنگن سوئد با مدت اعتبار ویزای ترانزیت برابر است.

ویزای شنگن سوئد نوع C، ویزایی توریستی است که اعتبار آن در یک دوره ۱۸۰ روزی بیش از ۹۰ روز نخواهد بود. ویزای شنگن سوئد نوع C در سه شکل تک ورود، دابل یا دو بار ورود و مولتیپل یا چند بار ورود صادر میشود. بیشتر ایرانیها متقاضی دریافت این نوع ویزای شنگن سوئد هستند.

ویزای شنگن نوع D، ویزایی طولانی مدت است که  نام دیگر آن ویزای ملی سوئد میباشد و مناسب افرادی چون دانشجویان و بازرگانان هست که لازم است بارها به این کشور سفر کنند و برگردند.

پس متقاضی اخذ ویزای شنگن سوئد ابتدا باید ببینید که کدام نوع ویزا با هدف و مدت سفر وی همخوانی دارد؛ سپس به سفارت این کشور تقاضای صدور ویزای شنگن سوئد بدهد. برای ارائه درخواست اول باید از سفارت سوئد وقت مصاحبه گرفت که برای انجام این مهم باید از طریق سایت رسمی سفارت یا به صورت حضوری اقدام کرد. پس از رزرو وقت سفارت سوئد، متقاضی باید در وقت مقرر جهت انجام مصاحبه، انجام امور انگشت نگاری و تحویل مدارک لازم به سفارت مراجعه کند که مدارک لازم برای اخذ ویزای شنگن سوئد عبارتند از:

 • فرم درخواست ویزای شنگن سوئد که از طریق سایت سفارت سوئد قابل دریافت است.
 • تصویر و ترجمه رسمی شناسنامه
 • سه قطعه عکس پرسنلی مربوط به سال جاری
 • گواهی شغلی مانند کارت دانشجویی بین المللی برای دانشجویان، کارت عضویت در هیئت علمی برای اساتید دانشگاه ها، گواهی اشتغال به کار برای کارمندان بخشهای خصوصی، آخرین حکم کارگزینی برای کارمندان بخشهای دولتی، روزنامه رسمی شرکت و رزومه شرکت برای صاحبان شرکتهای خصوصی، پروانه کسب برای صاحبین مشاغل آزاد و…
 • دعوتنامه (اگرچه الزامی نیست ولی شانس متقاضی جهت دریافت ویزای شنگن سوئد را افزایش میدهد پس حتی اگر هیچیک از دوستان متقاضی مقیم سوئد نیستند بهتر است که با ثبت نام در کارگاه های کوتاه مدت از طرف برگزارکنندگان کارگاه موردنظر دعوتنامه دریافت کند یا حتی از دوستان مجازی ساکن سوئد تقاضای ارسال دعوتنامه کند)
 • رسید رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما و رسید رسمی رزرو هتل
 • اسناد ملکی که انگیزه فرد برای برگشت به کشور مبدا را نشان دهند.
 • گواهی بانکی تمکن مالی به همراه گواهی گردش حساب بانکی در سه ماه اخیر

تمدید ویزای شنگن سوئد در خاک سوئد

دقت داشته باشید که اگر فرد با استفاده از ویزای شنگن سوئد به این کشور سفر کند و اعتبار ویزای وی تمام شود؛ تمدید اعتبار آن در سوئد غیرممکن است. تحت چنین شرایطی فرد باید با مراجعه به اداره مهاجرت سوئد تقاضای اقامت برای دیدار دوستان بدهد که انجام این امر هزینه نسبتاً بالایی دارد. پس بهتر است که هنگام دریافت ویزای شنگن سوئد، شخص از سفارت درخواست کند که حداکثر روزهای مجاز اقامت در سوئد را در ویزای وی قید کند تا بعداً متحمل پرداخت هزینه اضافی نشود.

جهت اخذ ویزای شنگن سوئد با کارشناسان ما تماس بگیرید

3 پاسخ
 1. محمد
  محمد گفته:

  سلام
  سند خانه به نام دارم، دعوتنامه از طرف همسرم از سوئد دارم، کارت دانشجویی بین المللی دارم، شغلم آزاده و مانده حسابم ۶۰ ۷۰ میلیونه، خواست بدونم شانسم چقدره برای در اومدن ویزای سوئد؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *