وقت فوری شنگن

وقت فوری شنگن

قبل از توضیح وقت فوری شنگن بدانید که ، در چهاردهم ژوئن ۱۹۸۵، شهر شنگن لوکزامبورگ شاهد عقد پیمانی تحت عنوان پیمان شنگن بین کشورهای آلمان، بلژیک، فرانسه، هلند و لوکزامبورگ بود؛ معاهده­ای که در سوم اکتبر ۱۹۹۰ با امضای آلمان متحد کامل شد. امروزه ۲۴ کشور از جمله آلمان، فرانسه، هلند، اتریش، لوکزامبورگ، بلژیک، دانمارک، استونی، فنلاند، یونان، ایتالیا، لیتوان، لتونی، ایسلند، مالت، نروژ، لهستان، پرتغال، اسپانیا، سوئد، چک، مجارستان، اسلواکی و اسلوانی عضو معاهده شنگن هستند. به منطقه­ای که کشورهای مذکور را در بر میگیرد؛ اصطلاحاً منطقه شنگن میگوییم. لازم به ذکر است که منطقه شنگن متفاوت از منطقه اتحادیه اروپا است؛ به عنوان مثال اگرچه نروژ در منطقه شنگن قرار دارد اما عضو اتحادیه اروپا نیست.طبق پیمان شنگن، شهروندان کشورهای عضو پیمان برای سفر در کل منطقه شنگن به ویزا نیاز ندارند؛ همچنین شهروندان اکثر کشورهای آمریکایی، مالزی، کره، ژاپن و استرالیا نیز برای سفرهای نهایتاً ۹۰ روزه در منطقه شنگن به ویزا احتیاج ندارند. اما اتباع کشورهای خارج از منطقه شنگن و استثناهای مذکور برای سفر به ۲۴ کشور نامبرده ملزم به دریافت ویزایی تحت عنوان ویزای شنگن هستند. با اخذ ویزای شنگن میتوانید در کل منطقه شنگن سفر کنید. وقت فوری شنگن ویزای شنگن در چهار نوع مختلف صادر میشود که در ادامه به توضیح آنها میپردازیم.

وقت فوری شنگن

انواع ویزاهای شنگن

ویزاهای شنگن را در چهار نوع مختلف A، B، C و D میشناسیم. ویزای نوع A برای افرادی مناسب است که قرار نیست در منطقه شنگن اقامت داشته باشند و فقط میخواهند از طریق یکی از کشورهای عضو پیمان به کشوری خارج از منطقه پرواز کنند؛ در واقع با اخذ این ویزا فقط میتوانید به یکی از کشورهای منطقه پرواز کنید اما حق خروج از فرودگاه آن را ندارید و فقط میتوانید پرواز خود را تغییر داده و به کشوری خارج از منطقه شنگن بروید. اگر باز هم قصد اقامت در منطقه شنگن را ندارید و میخواهید به یکی از کشورهای منطقه سفر کنید و سپس از آنجا از راه زمینی به کشوری خارج از منطقه بروید باید ویزای نوع B بگیرید. اما اکثر ایرانیها برای دریافت ویزای شنگن فوری نوع C اقدام میکنند زیرا ویزای نوع C، ویزای توریستی منطقه شنگن است. در مجموع به ویزاهای A، B و C ویزاهای عادی شنگن میگوییم که اعتبار آنها ۹۰ روز است و در یک دوره شش ماهه، حداکثر یک مرتبه برای هر فردی صادر میشوند. ویزای نوع D یا ویزای ملی، ویزایی بلندمدت است که معمولاً برای دانشجویان و تجار صادر میشود که دارندگان آن میتوانند سالی چند مرتبه به منطقه سفر کنند و از آن خارج شوند. جدای از ویزاهای مذکور، ویزای دیگری نیز صادر میشود که به موجب آن فقط میتوان به کشور صادرکننده ویزا یا نهایتاً کشورهایی که اسم آنها در ویزا ذکر شده است؛ سفر کرد. پس با توجه به هدف سفر خود میتوانید برای گرفتن وقت فوری شنگن اقدام کنید و در وقت مقرر برای مصاحبه و تحویل مدارکی که در ادامه نام میبریم به سفارت مربوطه مراجعه کنید.

مدارک لازم برای دریافت فوری شنگن

 • مدارک شناسایی متقاضی
 • فرم درخواست ویزا (دقت داشته باشید که فرم مربوطه کشورهای مختلف با هم متفاوت است پس فرم را حتماً از سفارت موردنظر تهیه کنید)
 • پاسپورت که باید حداقل تا شش ماه پس از انقضای ویزای درخواستی اعتبار داشته باشد.
 • سه قطعه عکس پرسنلی
 • اسناد مالکیتی که توان مالی متقاضی را نشان میدهند
 • گردش مالی حساب بانکی متقاضی
 • گواهی شغلی
 • رسید رزرو بلیط هواپیما
 • واچر رسمی هتل برای سفارت
 • بیمه­نامه سفارتی
 • دعوتنامه در صورت وجود

چگونگی اخذ ویزای فوری شنگن

اگر یکی از اقوام درجه یک شما مقیم منطقه شنگن است؛راحتترین راه برای اخذ ویزای شنگن این است که از وی بخواهید تا برایتان دعوتنامه بفرستد. اما اگر دعوتنامه غیرفامیلی دارید فقط میتوانید از طریق سفارت آلمان، هلند، اتریش یا فرانسه اقدام کنید که البته هلند هم معمولاً به افرادی که دعوتنامه فامیلی ندارند؛ ویزا نمیدهد؛ پس فقط سه کشور آلمان، هلند و اتریش باقی میماند اما در بین اینها نیز پیشنهاد میکنیم که از طریق سفارت اتریش اقدام نمایید زیرا سفارتهای آلمان و هلند شما را وادار میکنند که اول وارد کشور آنها شوید و سپس به دیگر کشورهای شنگن سفر کنید. اگر حتی ویزای غیرفامیلی هم ندارید باز هم گزینه پیشنهادی ما سفارت اتریش است. اما در نهایت توصیه میکنیم که با در دست داشتن دعوتنامه برای اخذ ویزای فوری شنگن اقدام کنید؛ حتی اگر شده از دوستان مجازی خود بخواهید که برایتان دعوتنامه بفرستند.

مراجعه حضوری و انجام مصاحبه برای اخذ ویزای فوری شنگن

پس از انتخاب کشور صادرکننده ویزا باید از طریق سایت سفارت مدنظر، وقت مصاحبه بگیرید؛ سپس در وقت رزرو شده برای ارائه مدارک فوق­الذکر و انجام مصاحبه به سفارت مراجعه کنید. مصاحبه به زبان فارسی برگزار میشود که در این جلسه باید به سوالاتی در مورد خودتان و دلایل سفرتان به منطقه شنگن پاسخ دهید. پس از انجام مصاحبه از شما انگشت نگاری خواهد شد.

پس از دریافت ویزای شنگن بدون هیچ مشکلی میتوانیم وارد منطقه شنگن شویم؟

ویزای شنگن شما را بدون هیچ مشکلی فقط به مرزهای منطقه میرساند اما در مرزهای ورودی، ماموران رسیدگی به مدارک دوباره به بررسی مدارک شما میپردازند و چنانچه با مدارک جعلی موفق به اخذ ویزا شده باشید؛ دست شما رو خواهد شد و به کشور مبدا برگرداننده خواهید شد.

قوانین مربوط به ویزای شنگن

روی ویزای شنگن یک سری عدد و تاریخ به عنوان اعتبار ویزا، تعداد روزهای مجاز و تعداد دفعات مجاز درج شده که آشنایی با آنها خالی از لطف نیست.

وقت فوری شنگن و اعتبار ویزای شنگن، دوره زمانی را نشان میدهد که در آن محدوده میتوانید از ویزای خود استفاده نمایید که معمولاً با تعداد روزهای مجاز اشتباه گرفته میشود. تعداد روزهای مجاز نشان میدهد که چند روز میتوانید در منطقه شنگن اقامت داشته باشید که به صورت تعداد روزها درج میشود. به عنوان مثال اگر اعتبار ویزا به صورت ۱/۱۰/۲۰۱۷ تا ۱/۱۲/۲۰۱۷ و تعداد روزهای مجاز ۴۰ روز ثبت شده باشد؛ یعنی شما میتوانید در بازه زمانی دو ماهه مندرج به مدت چهل روز در منطقه شنگن بمانید؛ خارج از بازه مذکور حق اقامت در منطقه را ندارید حتی اگر از تعداد روزهای مجاز باقی مانده باشد. تعداد دفعات مجاز نشان میدهد که در طول اعتبار ویزا چند مرتبه میتوانید وارد منطقه شده و از آن خارج شوید؛ البته تعداد روزهایی که در سفر اول در منطقه بوده­اید از کل تعداد روزهای مجاز کم میشود. دقت داشته باشید پس از اتمام انقضای ویزا تحت هیچ عنوانی قادر به ورود به منطقه شنگن نیستید؛ حتی اگر از تعداد روزهای مجاز یا تعداد دفعات مجاز باقی مانده باشد.

 

جهت اخذ وقت سفارت یا ویزای شینگن با کارشناسان ما تماس بگیرید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *